Faculty Members

Back

طرح درس

شامل مجموعه ای از اهداف، انتظارات، مهم ترین محورهای محتوا و شیوه ارزشیابی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:      abdparsa@gmail.com

مرتبة علمی:   دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد:    عبدالله پارسا

نیمسال تحصیلی: 2 ۹۸

 

گروه:  علوم تربیتی

دانشکده:  علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد: ۲

نام درس: روش های تحقیق در برنامه ریزی درسی

 دورة تحصیلی: ارشد برنامه ریزی درسی

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:  اصلی - تخصصی

هدف کلی:

آشنایی با روش های تحقیق در برنامه ریزی درسی

اهداف یادگیری:

آشنایی با مفاهیم تحقیق، علم، روش علمی، روش های گرداوری اطلاعات، منبع شناسی و ...

آشنایی با رویکردهای کمی و کیفی به تحقیق

انواع طرح ها و روش های تحقیقات کمی و کیفی و آمیخته

شیوه های انجام تحقیق، گرداوری اطلاعات تهیه و تنظیم گزارش تحقیق

شیوه تهیه و تنظیم مقاله

رفتار ورودی:

آگاهی دانشجویان از مفاهیم عمومی تحقیق، فرضیه، متغیر و ...

آشنایی کافی با آمار و روش های آماری

توانایی جست و جوی اطلاعات در اینترنت و پایگاه های اطلاعاتی

 

مواد و امکانات آموزشی:  کلاس درس، ویدئو پرژکتور

روش تدریس:  سخنرانی و پرسش و پاسخ همراه با ارائه گزارش های تحقیق دانشجویان

 

 

وظایف دانشجو:

مطالعه مفاهیم طرح شده در کلاس درس

مشارکت در مباحث و گفتگوهای کلاس

مطالعه و تهیه گزارش های خواسته شده

ارائه نتایج گزارش تحقیق خود در کلاس درس

ارائه فایل گزارش خود برای ارزیابی به استاد

شرکت در امتحان پایان نیمسال

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

آزمون کتبی پایان نیمسال ( تشریحی)

ارزیابی تحقیق و گزارش ارائه شده در کلاس درس

ارزیابی مشارکت در مباحث کلاسی

حضور مستمر و فعال

 

منابع درس:

روش های تحقیق کمی و کیفی در علوم تربیتی و روانشناسی- 2 جلد مردیت گال، والتر بورگ، موریس گال.  ترجمه احمدرضا نصر و همکاران انتشارات سمت

روش شناسی مطالعات برنامه درسی. ادموند سی. شورت. ترجمه محمود مهرمحمدی و همکاران

مقالات و منابع مرتبط با رویکردهای تحقیق آمیخته

مقالات و منابع مرتبط در اینترنت

 

 

هفتة یکم

طرح مقدمات و آشنایی با مفاهیم اولیه در تحقیق

هفتة دوم

منابع کسب دانش، تئوری و انواع آن

هفتة سوم

مبانی فلسفی تحقیق. رویکردهای اثبات گرایانه و پسا اثبات گرایانه، مشکلات و محدودیت های تحقی در علوم انسانی و اجتماعی

هفته چهارم

شیوه های تهیه پرسش و فرضیه تحقیقاتی، انواع فرضیات، ویژگی ها وقواعد تنظیم فرضیات و طرح سؤالات تحقیق

هفتة پنجم

بیان مساله در تحقیق در رویکردهای کمی، کیفی و آمیخته

هفتة ششم

نمونه گیری و روش های ان در تحقیقات مختلف

هفتة هفتم

انواع روش های جمع آوری اطلاعات: پرسشنامه، آزمون، مشاهده، مصاحبه، مقیاس ها، روایی و پایایی و ..

هفتة هشتم

روش های تحقیق توصیفی، پیمایشی،  ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة نهم

روش های تحقیق همبستگی، تحقیقات رشد،  ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة دهم

روش تحقیق علی مقایسه ای، ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة یازدهم

روش تحقیق آزمایشی، ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة دوازدهم

ادامه روش تحقیق آزمایشی، ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة سیزدهم

رویکردها، طرح ها و روش های تحقیق کیفی، انواع ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة چهاردهم

رویکردها، طرح ها و روش های تحقیق آمیخته، ویژگی ها، مراحل، مزایا و محدودیت ها

هفتة پانزدهم

شیوه های تنظیم گزارش های پایان نامه ای و مقالات علمی و پژوهشی

هفتة شانزدهم

جمع بندی مباحث نیمسال