Faculty Members

Back

روانشناسی تحولی در آموزش

طرح درس مربوط به روانشناسی تحولی در آموزش

آدرس ایمیل:

مرتبة علمی: دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد: غلامحسین مکتبی

نیمسال تحصیلی: اول

گروه: روان شناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

تعداد واحد: 2

نام درس: روانشناسی تحولی در آموزش

دورة تحصیلی: دکتری

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: اجباری/ پایه

هدف کلی:

- تسلط بر مفاهیم و نظریه های روانشناسی تحولی جدید

- توانایی تحلیل و نقد نظریه های تحولی جدید

- توانایی کاربرد روانشناسی تحولی در بافت آموزشی

اهداف یادگیری:

در پایان درس با توجه به مطالب ارائه شده از دانشجو انتظار می رود:

- توانایی تحلیل نظریه های تحولی بر اساس مبانی انسان شناختی، روش شناختی و روانشناختی

- توانایی نقد نظریه های تحولی در بعد ساختارها و فرایندهای هر نظریه و دلالت های آموزشی آن

- دستیابی به مهارت های تفکر انتقادی، حل مسأله با توجه به چگونگی تعامل تحول شناختی، اجتماعیو هیجانی با فرهنگ

- شناخت نظریه های تحول دینداری و استلزامات آموزشی آن

رفتار ورودی:

مفاهیم و آموزهای عمده مطرح شده در نظریه های تحولی در سطح کارشناسی ارشد را توضیح دهید.

مواد و امکانات آموزشی:

کامپیوتر- ویدیو پروژکتور و وایت برد

روش تدریس:

سخرانی، پرسش و پاسخ و بحث گروهی

وظایف دانشجو:

- حضور به موقع در کلاس

- مشارکت در مباحث کلاس

- ترجمه یک مقاله جدید در مورد تکلیف مورد نظر که در کلاس مشخص می شود.

- ارائه کنفرانس با توجه به مطلب مورد نظر که در کلاس مشخص می شود.

شیوه آزمون و ارزیابی:

بحث گروهی و مشارکت         8 نمره

حضور منظم در کلاس          2 نمره

امتحان پایان ترم               10 نمره

منابع درس:

ا

 

 

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

شرح مختصری از درس شامل موضوع یا موضوعات اساسی- اهمیت درس- چگونگی چارچوب مباحث به منظور آماده سازی دانشجویان برای ورود به مباحث جدید و اساسی در روانشناسی تحولی- کاربرد نظریه های تحولی در جامعه

بروز شناخت و زبان و تحول آن از کودکی تا بزرگسالی بر اساس دیدگاه ویگوتسکی

- نظریه ویگوتسکی در زمینه ابزارهای روانشناختی

- گفتار خود محورانه

- کمک های حافظه

- خودگردانی کلامی و رشد شخصیت

- گفتار درونی

- مراحل شکل گیری مفاهیم

- کاربردهای عملی

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

بروز شناخت و زبان و تحول آن از کودکی تا بزرگسالی بر اساس دیدگاه چامسکی

- مفاهیم اساسی

- اهمیت قواعد

- دریافت قابل توجه قواعد به وسیله کودکان

- فرضیه درونزاد

- محدودیت درونزاد

- نکاتی در مورد پیشرفت دستور زبان

- زبان اولیه- جمله های یک کلمه ای و دو کلمه ای

- رشد دستور زبان

- نزدیک شدن به دستور زبان بزرگسالی

- کاربرد های ضمنی در آموزش و پرورش

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

رشد هیجانی- اجتماعی

- مروری بر دیدگاه های مختلف

- رفتار گرایی و هیجان ها

- دیدگاه کنش و هیجان ها

- نظریه سازمانی هیجان ها

- بیان و ابراز حالات هیجانی

- رمز خوانی حالات هیجانی خود و دیگری

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

منظور از نظریه ذهن چیست؟

- نظریه ذهن و مکانیسم های مربوطه

- عوامل مؤثر در اشاعه نظریه ذهن

- روش های تحقیق شامل تفکیک نمودار از واقعیت و باورهای کاذب

- نظام پیاژه و نظریه ذهن: آیا نظریه ذهن چالشی بر نظریه پیاژه است؟

- نظریه ذهن و درخودماندگی یا اوتیسم

- مغز و نظریه ذهن

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

دیدگاه گیری

- انواع دیدگاه گیری

- دیدگاه گیری بصری

- دیدگاه گیری مفهومی

- فرایندهای درگیر در دیدگاه گیری

- تمرکز زدایی و بازگشت پدیری عملیات ذهنی

- پردازشگری اطلاعات اجتماعی و نظریه دوج

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

نظریه های هویت های اجتاعی و ملی

- نظریه هویت های اجتماعی تاجفل

- نقد پذیری نظریه هویت اجتماعی

- رویکرد اجتماعی و روانی- اجتماعی به هویت ملی و قومی

- ابزارهای سنجش هویت ملی و قومی

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

- رویکرد تحولی به هویت ملی: شکل گیری مفاهیم میهن و خارجی

- مراحل تحولی در جنبه شناختی مفهوم میهن

- مراحل تحولی در جنبه عاطفی مفهوم میهن

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

نظریه نظام پردازشگری اطلاعات

- رشد شناخت از دیدگاه پردازش اطلاعات

- درون داد یا دریافت اطلاعات: ارداک حسی و دقت

- حافظه و حل مسأله

- مدل های مهم در نظام پردازش اطلاعات

- رشد شناخت: نظریه کار میلوف اسمیت

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

فرا شناخت

- انواع دانش فراشناختی و مکانیسم خودتنظیم گری

- تفکیک دانش فراشناختی از کنترل فراشناختی

- نظریه های فراشناختی

- منابع و عوامل اثر گذار بر نظریه های فرا شناختی

- ارزشیابی و نقد نظام پردازشگری اطلاعات

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

نظریه تحول ایمان فوولر

- خاستگاه نظریه فوولر

- مراحل نظریه تحول ایمان فوولر

- ایمان شهودی و تقویتی

- ایمان افسانه ای و جزمی

- ایمان ترکیبی و الگویی

- ایمان فردی شده و استدلالی

- ایمان ترکیبی و پویا

- ایمان هماهنگی با جهان طبیعی و انسانی

- ایمان یگانه شدن با حق و وحدت وجود

- ارزیابی نظریه تحول ایمان فوولر

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

تحول دین بر اساس نظریه الکایند

- خاستگاه نظریه الکایند

- مراحل نظریه تحول دین نظریه الکایند

1- جست و جو برای نگهداری

2- جست و جو برای نمادسازی

3- جست و جو برای رابطه ها

4- جست و جو برای درک

- ارزیابی انتقادی نظریه تحول ایمان الکایند

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

تحول دین بر اساس نظریه گلدمن

- خاستگاه نظریه گلدمن

- مراحل نظریه مفاهیم تفکری دینی گلدمن

1- تفکر کودکان درباره داستان های کتاب مقدس

2- فهم کودکان از تصور خدا- رؤیت خدا- حضور خدا و غیره ...

3- مفهوم تقدیس خدا- علاقه خدا به مردم- انصاف و عدالت خدا ...

4- فهم دعا- مفهوم کلیسا و تأثیر کلیسا

5- بررسی عوامل مؤثر بر تفکر دینی

6- ارزیابی نظریه گلدمن

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

تحول هویت

تحویل هویت بر اساس نظریه اریکسون

بررسی مفهوم بحران و تعهد

بررسی موضوع جدایی- تفرد در نوجوانی

- تحول هویت بر اساس وضعیت های چهارگانه مارسیا

- هویت موفق

- وقفه هویت

- هویت ضبطی

- هویت مغشوش یا پراکنده

- تحول هویت بر اساس برزونسکی

- سبک هویت اطلاعاتی

- سبک هویت هنجاری

- سبک هویت سردرگم- اجتنابی

- عوامل مؤثر بر هویت یابی نوجوانان

هفتة چهاردهم

(23/9/98 تا 29/9/98)

تبیین فسلفه موجبیت دو جانبه (نظریه بندورا)

- جبر متقابل، تعیین گری متقابل

- چهار ویژگی مهم عامل بودن انسان از نظر بندورا

- قصد مندی- دور اندیشی- واکنش پذیری= ژرف اندیشی

- موجبیت دو جانبه و کاربردهای تربیتی آن

هفتة پانزدهم

(30/9/98 تا 6/10/98)

جنبه های اجتماعی دینداری

- نقش عوامل دینداری در بهبود اجتماعی از دیدگاه قرآن

- آسیب شناسی شبکه های اجتماعی مجازی در زمینه تربیت دینی

- دینداری و عضویت افراد در شبکه های اجتماعی

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)

رویکرد روان تحلیل نگری: نو فرویدی ها

ساختارها و فرایندهای اصلی رشد شخصیت از نظر هورنای

اهمیت تجربیات دوران کودکی

اضطراب بنیادی

نیازهای 10 گانه روان رنجور برای مبارزه با اضطراب بنیادی

خصومت بنیادی

شیوه های سه گانه مقابله با خصومت بنیادی

پژوهش های مربوط به نظریه هورنای

ارزیابی نظریه هورنای