Faculty Members

Back

نظریه های یادگیری کاربردی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:  shehniyailaghm@yahoo.com

مرتبة علمی:  استاد

نام و نام خانوادگی استاد: منیجه شهنی ییلاق

 

نیمسال تحصیلی: دوم   99-98

گروه: روانشناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

 

تعداد واحد:   2

نام درس: نظریه های یادگیری

کاربر دی

دورة تحصیلی:  ارشد

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: درس ااصلی

 

هدف کلی:

یادگیری نظریه های رفتاری و شناختی و کار برد آنها در کلاس.

 

اهداف یادگیری:

از دانشجویان انتظار می رود بتوانند

  • بر رویکردهای مختلف در یادگیری تسلط یابد.
  • توانایی مقایسه نظریه های یادگیری را داشته باشد.

     -    نظریه های یادگیری را در عمل به کار برد.

 

رفتار ورودی:

دانشجو باید حداقل یک درس روانشناسی یادگیری مقدماتی را گذرانده باشد.

 

مواد و امکانات آموزشی:

1- فصولی از کتاب های نظریه های یادگیری  شانک ، ساهاکیان، هیلگارد و باور،  و هرگنهان

2-  جزوه ترجمه شده شهنی یییلاق

ا3-  استفاده از اسلاید و ویدئو همراه با وویس برای تدریس

4-  گزارش کار عملی دانشجو

 

روش تدریس:

1- سخنرانی

2- بحث

3- کنفرانس دانشجو در خصوص موضوع های جدید در روانشناسی یادگیری

 

وظایف دانشجو:

1- حضور مرتب در کلاس و توجه به درس و یادداشت برداری از مطالب اسلایدها و شرکت در پرسش و پاسخ

2- مطالعه کتاب ها و جزوه ها

3- انجام کار عملی

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

یک امتحان میان ترم و یک امتحان پایان ترم

شرکت فعال در کلاس و ارائه  کار عملی در درس

 

منابع درس:

کتاب های روانشناسی یادگیری

  1. کتاب نظریه های یادگیری ساهاکیان
  2. کتاب نظریه های یادگیری هرگنهان ترجمه سیف
  3. کتاب نظریه های یادگیری هیلگارد و باور ترجمه براهنی
  4. کتاب نظریه‌های یادگیری شانک
  5. جزوه های کلاسی
  6. ویدئو و اسلاید

 

هفتة یکم

  1. آشنایی با تجارب قبلی دانشجویان (از لحاظ رشته ارشد، مدرس قبلی و کتاب ها و موضوع ها) در روانشناسی یادگیری
  2. معرفی سرفصل‌های درس
  3. مقدماتی در مورد روانشناسی یادگیری ، تعریف، موضوع و عواملی که بر یادگیری اثر دارند
  4. تکلیف خواندنی برای جلسه بعد

هفتة دوم

  1. مروری بر مطالب قبلی

2-  نظریه پاولف و پیروان وی

  1. نظریه  گاتری
  2. نظریه ثرندایک
  3. نظریه اسکینر

هفتة سوم

1- مروری بر مطالب قبلی

  1. پرسش و پاسخ از موضوع آموزش داده شده در جلسه قبل
  2. آموزش نظریه های  هال و اسپنس
  3. تکلیف خواندنی

هفتة چهارم

1- سئوال پرسیدن و جواب شفاهی (یا تست کوتاه کلاسی) از مطالب خواندنی جلسه قبل.

2- نظریه تولمن

3- ارائه مطالب بیشتر با استفاده از پاورپوینت (4 ویدئو آموزشی)

4- جمع بندی

5-  تکلیف جلسه بعد

هفتة پنجم

  1.  مروری بر مطالب جلسه قبل
  2.  نظریه های نوتولمنی ها (سلیگمن، گارسیا،  برون و جنکینز، بولس، ویلیامزها، رسکورلا  و راتر)

3-  بحث و سئوال و جواب در موضوع

4-  جمع بندی مطالب

  1.  تأکید بر مشورت با مدرس برای انتخاب موضوع عملی

هفتة ششم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2. نظریه پردازان پیشتاز در پردازش اطلاعات
  3. نظریه های میلر، گالانتر و پریبرام، شانون و ویور، میلر، پیترسون ها، برادبنت، شاو و سیمون

4- ارائه مطالب اضافی، استفاده از پاورپوینت و  4  ویدئو

5- جمع بندی مطالب

هفتة هفتم

  1. مروری بر مطالب قبل

2. نظریه های انگیزشی

3. تکالیف خواندنی

هفتة هشتم

1- امتحان میان ترم

جلسه نهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه گشتالت
  3. بحث و پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. تکالیف خواندنی

جلسه دهم

  1. مرور مطالب جلسه قبل
  2. آموزش نظریه کرت لوین
  3. بحث و پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. تکالیف خواندنی

جلسه یازدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه بندورا
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان

جلسه دوازدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه پردازش اطلاعات
  3. بحث و پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. تکالیف خواندنی

جلسه سیزدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. ادامه آموزش نظریه های پردازش اطلاعات
  3. بحث و پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. ارائه کار عملی یادگیری

جلسه چهاردهم

  1. ارائه کار عملی یادگیری
  2. رفع اشکالات دانشجویان

جلسه پانزدهم

امتحان پایانی