Faculty Members

Back

طرح درس

شامل مجموعه ای از اهداف، انتظارات، مهم ترین محورهای محتوا و شیوه های ارزشیابی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:      abdparsa@gmail.com

مرتبة علمی:   دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد:    عبدالله پارسا

نیمسال تحصیلی: 2 ۹۸

 

گروه:  علوم تربیتی

دانشکده:  علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد: ۲

نام درس: نیازسنجی آموزشی در سازمان ها

 دورة تحصیلی: ارشد آموزش و بهسازی نیروی انسانی

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:  اصلی - تخصصی

هدف کلی:

آشنایی با نظریه ها و روش های نیازسنجی آموزشی

اهداف یادگیری:

آشنایی با مفاهیم نیاز، نیازسنجی و مفاهیم هم ارز

جایگاه و اهمیت نیازسنجی در برنامه ریزی های درسی و آموزشی

نظریه های نیازسنجی

الگوها و رویکردها و سطوح و انواع نیازسنجی آموزشی

فنون سنجش نیازهای سازمانی

رفتار ورودی:

آگاهی دانشجویان از مفاهیم عمومی برنامه ریزی آموزشی

آگاهی از  نظریه های مدیریت دانش

آگاهی از مفاهیم و محورهای اصلی مدیریت منابع انسانی

 

مواد و امکانات آموزشی:  کلاس درس، ویدئو پرژکتور

روش تدریس:  سخنرانی و پرسش و پاسخ همراه با ارائه گزارش های تحقیق دانشجویان

 

 

وظایف دانشجو:

مطالعه مفاهیم طرح شده در کلاس درس

مشارکت در مباحث و گفتگوهای کلاس

مطالعه و تهیه گزارش های خواسته شده

ارائه نتایج گزارش تحقیق خود در کلاس درس

ارائه فایل گزارش خود برای ارزیابی به استاد

شرکت در امتحان پایان نیمسال

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

آزمون کتبی پایان نیمسال ( تشریحی)

ارزیابی تحقیق و گزارش ارائه شده در کلاس درس

ارزیابی مشارکت در مباحث کلاسی

حضور مستمر و فعال

 

منابع درس:

تیازسنجی اموزش و بهسازی مدیریت میلان کوپر و  جوزف پروکوپنکو.   ترجمه محرم آقازاده و سعید خواجه ای

نیازسنجی برنامه ریزی درسی مدرسه محور کورش فتحی واجارگاه، محرم آقازاده و محمود ابوالقاسمی

مدیریت آموزش سازمانی  محمد قهرمانی

مقالات و منابع مرتبط در اینترنت

 

 

هفتة یکم

طرح مقدمات و آشنایی با مفاهیم اولیه در حوزه مدیریت آموزش سازمانی

هفتة دوم

اهمیت و ضرورت آموزش سازمانی و دلایل  و مقدمات و الزامات آن

هفتة سوم

ارتباط مفاهیم سازمان یادگیرنده و یادگیری سازمانی و مدیریت دانش با آموزش نیروی انسانی در سازمان ها

آشنایی با مفهوم نیاز، انواع نیازها، اولویت بندی نیازها، نیاز آموزشی، نیازسنجی  و مفاهیم هم ارز

هفتة پنجم

سطوح و انواع نیازسنجی آموزشی

هفتة ششم

روش ها و مراحل نیازسنجی آموزشی در سازمان ها

هفتة هفتم

ادامه بحث نیازسنجی آموزشی، الگوها و روش ها

هفتة هشتم

نیازسنجی مدرسه محور- الگوها، مزایا و محدودیت ها

هفتة نهم

رویکردهای عام نیازسنجی آموزشی

هفتة دهم

فنون سنجش نیازهای انفرادی

هفتة یازدهم

فنون سنجش نیازهای گروهی

هفتة دوازدهم

فنون سنجش نیازهای سازمانی

هفتة سیزدهم

ادامه مباحث مربوط به فنون سنجش نیازها  و ارتباط این مفهوم با الگوها و مفاهیم ارزشیابی

هفتة چهاردهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة پانزدهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

هفتة شانزدهم

ارائه گزارش های تحقیقی مرتبط با تکالیف تعیین شده در ابتدای نیمسال و نقد و بررسی و گفتگوی مشارکت جویانه و بحث گروهی در باره موضوع

جمع بندی مباحث نیمسال