Faculty Members

Back

طرح درس

آدرس ایمیل:

m.honarmand@scu.ac.ir

مرتبة علمی:  استاد

نام و نام خانوادگی استاد:

مهناز مهرابی زاده هنرمند

نیمسال تحصیلی: دوم

گروه: روان شناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

تعداد واحد:  2

نام درس:

علوم اعصاب تربیتی

دورة تحصیلی:  کارشناسی ارشد

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: اصلی

هدف کلی:

آشنایی با مفاهیم، مبانی و اصول علوم اعصاب تربیتی

اهداف یادگیری:

دانشجو پس از پایان دوره بایستی:

1- ماهیت و چیستی علوم اعصاب تربیتی را بیان نماید.

2- روش شناسی پژوهش در عصب شناسی تربیتی را توضیح دهد.

3- مبانی عصب شناسی تربیت را تبیین کند.

4- اسطوره های عصبی درباره تربیت را نقد نماید.

5- اصول یادگیری سازگار با مغز و کاربردهای تربیتی آن ها را تشریح نماید.

رفتار ورودی:

دانشجویانی که این درس را در ترم دوم کارشناسی ارشد علوم شناختی می گذرانند، لازم است تا از قبل با مفاهیم زیر آشنا باشند.

1- با ساختار و کارکرد سلول های عصبی

2- مبانی ژنتیکی و اجتماعی یادگیری و رفتار

3- روش شناسی پژوهش در عصب شناسی تربیتی

4- سیستم عصبی مرکزی و پیرامونی

مواد و امکانات آموزشی:

1- کتاب های معرفی شده

2- لپ تاپ

3- ویدیو پروژکتور

4- پاورپوینت

5- مولاژ مغز

روش تدریس:

1- روش توضیحی

2- بحث های کلاسی

3- مطالب با استفاده از متون چاپی (کتاب)، پاورپوینت و مولاژ مغز برای دانشجویان توضیح داده می شود و در پایان پرسش و پاسخ انجام می گیرد.

وظایف دانشجو:

1- حضور مستمر فعال در کلاس درس

2- مشارکت فعال در بحث های کلاس

3- ارایه کنفرانس تعیین شده توسط استاد

4- شرکت در امتحان تشریحی

شیوه آزمون و ارزیابی:

1- امتحان تشریحی از کتاب درسی تعیین شده

2- نمره از ارایه کنفرانس کلاسی

3- نمره از کیفیت پاورپوینت های تهیه شده

4- نمره از شرکت فعال در کلاس

منابع درس:

برخی از منابع مربوط به علوم اعصاب تربیتی عبارتند از:

1- کتاب روانشناسی شناختی ویراست چهارم، نویسنده رابرت استرنبرگ، ترجمه کمال خرازی و الهه حجازی، انتشارات سمت، سال 1395

2- کتاب علوم اعصاب، علوم تربیتی و مغزT معرفی تحقیقات عصبی- تربیتی، نویسنده پاول هوارد- جونز ترجمه کمال خرازی، انتشارات سمت، سال 1390

3- کتاب مبانی و اصول عصب شناختی یادگیری و تربیت، نویسنده علی نوری، انتشارات سمت، سال 1393

4- کتاب مبانی آموزش و پرورش شناختی، نویسنده کمال خرازی و محمود تلخانی، انتشارات سمت، سال 1393

5- کتاب مغز یادد گیرینده، نویسنده سارا جین بلیک مور و یو تافریت، ترجمه کمال خرازی، انتشارات سمت، سال 1388

6- کتاب مبانی علوم اعصاب شناختی، نویسنده برنارد یارس و نیکول گیج، ترجمه کمال خرازی، انتشارات سمت، سال 1395

7- کتاب نظریه های علم شناخت مقدمه ای بر علم ذهن، نویسنده هوزی لوئیس برمودز، ترجمه کمال خرازی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی، سال 1395


 

هفتة یکم

(5/11/98 تا 11/11/98)

تعاریف مفاهیم نوروپسیکولوژی، تکامل نورویسیکولوژی، علوم اعصاب تربیتی

هفتة دوم

(12/11/98 تا 18/11/98)

توضیح ساختمان سلول عصبی، طرز کار سلول عصبی و ارتباط سلول های عصبی (نورون، انواع سلول های گلیال و کارکرد هر کدام با استفاده از پاوپوینت)

هفتة سوم

(19/11/98 تا 25/11/98)

توضیح ساختمان کلی دستگاه عصبی، دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه عصبی پیرامونی با استفاده از پاورپوینت و مولاژ مغز

هفتة چهارم

(26/11/98 تا 2/12/98)

توضیح قطعه های مغز، قطعه پیشانی مغز، کارکردهای اختصاصی قطعه پیشانی، ضایعات قطعه پیشانی با استفاده از پاورپوینت و مولاژ مغز

هفتة پنجم

(3/12/98 تا 9/12/98)

توضیح سه قطعه دیگر مغز، قطعه آهیانه ای، قطعه گیجگاهی و قطعه پس سری، کارکردهای اختصاصی، هر قطعه و ضایعات مربوط به این قطعه ها با استفاده از پاورپوینت و مولاژ مغز

هفتة ششم

(10/12/98 تا 16/12/98)

توضیح سیر تحول رابطه علوم اعضاب و تربیت

دوره اول: اندیشه های نخستین

دوره دوم: فرون و سطا و عصر رنسانس

دوره سوم: سده های هفده و هجدهم

هفتة هفتم

(17/12/98 تا 23/12/98)

ادامه توضیح سیر تحول رابطه علوم اعصاب و تربیت

دوره چهارم: سده نوزدهم

دوره پنجم: از سده بیستم تا کنون

هفتة هشتم

(24/12/98 تا 29/12/98)

توضیح روش شناسی پژوهش در مطالعات عصب- تربیت مطالعات علمی

مطالعات پیوند دهنده

مطالعات عمل محور

هفتة نهم

(16/1/99 تا 22/1/99)

توضیح ساز و کارهای عصبی زیر بنای یادگیری و تربیت

ارتباطات در سیستم عصبی

انتقال دهنده های عصبی

تفاوت انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها

هفتة دهم

(23/1/99 تا 29/1/99)

توضیح اصول یادگیری

ماهیت یادگیری از منظر علوم اعصاب

هفت اصل یادگیری

هفتة یازدهم

(30/1/99 تا 5/2/99)

ادامه توضح اصول یادگیری

هشت اصل یادگیری

مغز به مثابه یک پردازشگر موازی، اطلاعات را پردازش می کند.

مغز انسان کل و جزء را به صورت هم زمان پردازش می کند.

یادگیری مستلزم درگیری سطوح چندگانه هوشیاری است.

هفتة دوازدهم

(6/2/98 تا 12/2/98)

توضیح رهنمودهای آموزشی (8 رهنمود)

استنباط رهنمودهای آموزشی از اصول یادگیری

طراحی برنامه های درسی و تدریس منطبق با سطوح رشد یادگیرندگان

احترام به تفاوت های فردی یادگیرندگان

ایجاد یک جو یادگیری عاری از استرس و تهدید شدید و همراه با چالش

هفتة سیزدهم

(13/2/99 تا 19/2/99)

ادامه توضیح رهنمودهای آموزشی (8 رهنمود)

تسهیل و تشویق مشارکت و تعامل اجتماعی

یادیگری چند حسی: درگیر ساختن حواس چندگانه

فراهم ساختن فرصت هایی برای رشد تفکر فراشناختی و خود تأملی

هفتة چهاردهم

(20/2/99 تا 26/2/99)

توضیح موانع و فرصت ها

هوشیاری و درایت در تفسیر یافته ها و ارزشیابی انتقادی اطلاعات، افسانه های عصبی،

محیط های پر بار متناسب با رشد سریع سیناپس زایی در دوران کودکی

دوره های حیاتی در مقابل دوره های حساس

افتراق برنامه های درسی بر حسب مغز راست/ مغز چپ

استفاده از ده تابیست درصد مغز

هفتة پانزدهم

(27/2/99 تا 2/3/99)

ادامه توضیح موانع و فرصت ها

ورزش مغز

نظر ورزی های هوشمندانه

تفاوت های جنسیتی در مغز و تفکیک جنسیتی

تأثیر موسیقی بر یادگیری

نقش لطیفه در تقویت یادگیری

سبک های یادگیری خاص مغز

هفتة شانزدهم

(3/3/99 تا 9/3/99)

ارایه راهکارهایی برای تفسیر تربیتی مناسب از یافته های عصب شناختی

ارایه راهکارهایی برای توجه به مسائل اخلاقی بر خاسته از کار بست یافته های پژوهش مغز

ارایه راهکارهایی برای ارتقای تفکر و مطالعه فرا رشته ای

ارایه راهکارهایی برای تلفیق مطالعات عصب- تربیت در برنامه های درسی علوم تربیتی و تربیت معلم