Faculty Members

Back

روانشناسی تربیتی با رویکرد شناختی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:  shehniyailaghm@yahoo.com

مرتبة علمی:  استاد

نام و نام خانوادگی استاد: منیجه شهنی ییلاق و دکتر مکتبی –   به صورت مشترک

 

نیمسال تحصیلی:  اول  99-98

گروه: روانشناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

 

تعداد واحد:   2

نام درس: روانشناسی تربیتی با رویکرد شناختی

دورة تحصیلی:  ارشد

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: درس اختیاری

 

هدف کلی:

هدف این درس آشنای با روش‌های روان‌شناسی تربیتی با رویکرد شناختی است.

 

 

اهداف یادگیری:

از دانشجویان انتظار می رود بتوانند رابطه روانشناسی با تعلیم و تربیت را در رویکرد شناختی توضیح دهند.

ماهیت فرایند یاددهی-یادگیری بر اساس رویکرد شناختی

از یافته های روانشناسی شناختی در عرصه آموزش و پرورش استفاده کنند.

 

رفتار ورودی:

دانشجو باید حداقل یک درس روانشناسی تربیتی مقدماتی را گذرانده باشد.

 

مواد و امکانات آموزشی:

1- فصولی از کتاب های روانشناسی تربیتی اسلاوین، سانتراک،  گلاور ،  شانک ، سیف و شهنی ییلاق

2-  جزوه فصول ترجمه شده دکتر شهنی یییلاق

ا3-  استفاده از اسلاید و ویدئو همراه با وویس برای تدریس

4-  گزارش کار عملی دانشجو

 

روش تدریس:

1- سخنرانی

2- بحث

3- کنفرانس دانشجو در خصوص موضوع های جدید در روانشناسی تربیتی

 

وظایف دانشجو:

1- حضور مرتب در کلاس و توجه به درس و یادداشت برداری از مطالب اسلایدها و شرکت در پرسش و پاسخ

2- مطالعه کتاب ها و جزوه ها

3- انجام کار عملی

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

یک امتحان میان ترم و یک  امتحان پایانی

گزارش  کار عملی

شرکت فعال در کلاس

 

منابع درس:

کتاب های روانشناسی تربیتی

1- اسلاوین، ر. ای. (2006). روانشناسی تربیتی. ترجمه یحیی سید محمدی.

2- سانتراک، ج. د. (2008). روانشناسی تربیتی. ترجمعه شاهده سعیدی و همکاران.

3- سیف، ع. ا. (        ). روانشناسی پرورشی نوین.

4- کتاب گلاور در روانشناسی تربیتی

5- شانک،  نظریه های یادگیری

4- جزوه های شناختی در روانشناسی تربیتی

5- ترجمه های شهنی ییلاق

 

هفتة یکم

  1. آشنایی با تجارب قبلی دانشجویان (از لحاظ رشته ارشد، مدرس قبلی و کتاب ها و موضوع ها) در روانشناسی تربیتی
  2. معرفی سرفصل‌های درس
  3. دو ویدئو برای بحث های مقدماتی و انجام پژوهش در روانشناسی تربیتی

4- تعریف روانشناسی تربیتی

5- موضوع روانشناسی تربیتی

هفتة دوم

  1. مروری بر مطالب قبلی

2-  عوامل پیچیده تأثیرگذار بر رفتار و پژوهش های روانشناسی تربیتی

                                                           3-  نظریه های رفتارگرایی (مطالعه فصل دوم کتاب شانک)

4- تفاوت های موجود بین روش تدریس قدیم و جدید

هفتة سوم

1- مروری بر مطالب قبلی

2- پرسش و پاسخ از موضوع آموزش داده شده در جلسه قبل

3- آموزش نظریه های  یادگیری شناختی و پردازش اطلاعات

  1. دیدگاه علوم شناختی در یادگیری و آموزش

5- تکلیف هفته بعد (مطالعه فصل نظریه های یادگیری شناختی)

هفتة چهارم

1- سئوال پرسیدن و جواب شفاهی (یا تست کوتاه کلاسی)  از مطالب خواندنی جلسه قبل.

2- آموزش نظریه های رشدی

3- ارائه مطالب بیشتر با استفاده از پاورپوینت (4 ویدئو آموزشی)

4- جمع بندی

5-  تکلیف جلسه بعد

هفتة پنجم

1- مروری بر مطالب جلسه قبل

2- نظریه های مختلف انگیزشی (مزلو، هدف گذااری، خودتنظیمی، اسناد علی و علوم شناختی)

3- بحث و سئوال و جواب در موضوع

4- جمع بندی و برجسته کردن مطالب این جلسه

هفتة ششم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2. انضباط و مدیریت کلاس (3 ویدئو همراه با وویس)
  3. تعریف هوش، انواع آن  و تاریخچه تست‌های هوشی

4- ارائه مطالب اضافی، استفاده از پاورپوینت

5- جمع بندی مطالب

هفتة هفتم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2. تیزهوشی و استعداد، شناخت تیزهوشان و انواع نظریه های هوش
  3. تفاوت های فردی
  4.  ارائه مطالب اضافی، استفاده از پاورپوینت

5-  جمع بندی مطالب

 

هفتة هشتم

1- امتحان میان ترم از مطالب 7 جلسه آموزش داده شده.

 

 

از جلسه هفتة نهم تا جلسه شانزدهم هم دکتر مکتبی تدریس نمود