Faculty Members

Back

گروه درمانی

هدف کلی:هدف کلی درس گروه درمانی، آشنایی دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی با مفاهیم پایه و مقدمات کاربرد گروه درمانی است

/documents/1360363/4239358/%D8%B7%D8%B1%D8%AD%20%D8%AF%D8%B1%D8%B3%20%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%20-.docxدانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژه درس­های تحصیلات تکمیلی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام و نام خانوادگی استاد:یداله زرگر

مرتبه علمی:دانشیار   

ایمیل:zargar_y@scu.ac.ir

دانشکده: علوم تربیتی و روانشناسی

گروه: روانشناسی

نیمسال تحصیلی:دوم 99-98

دوره تحصیلی: ارشد بالینی

نام درس:گروه درمانی

تعداد واحد:   2

جایگاه درس در برنامه درسی دوره:یکی از روش های روان درمانی به صورت گروهی است. دانشجو با آشنایی با این روش، مقدمات اجرای آن را می­آموزد.

 

هدف کلی:هدف کلی درس گروه درمانی، آشنایی دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی با مفاهیم پایه و مقدمات کاربرد گروه درمانی است.

 

اهداف یادگیری:

- دانشجو بتواند با تعاریف، تاریخچه و کلیات گروه درمانی آشنا شود.

- دانشجو بتواند باانواع گروه و شرایط تشکیل گروه و چگونگی انتخاب اعضای گروه آشنا شود.

- دانشجو بتواند با عناصر درمانی گروه آشنا شود.

- دانشجو بتواند با فرایند گروه درمانی آشنا شود.

- دانشجو بتواند باروش های گروه درمانی برخی از اختلالات روانی (مانند اضطراب اجتماعی، سوگ، اعتیاد، پرخوری و ..) آشنا شود.

- دانشجو بتواندبطور عملی چند جلسه از گروه درمانی را در کلاس تجربه کند.

 

رفتار ورودی:

- آشنایی با اصول رواندرمانی فردی

- آشنایی با آسیب شناسی روانی

- آشنایی با خواندن متون انگلیسی

مواد و امکانات آموزشی:

امکان دسترسی به لپ­تاپ واینترنت

روش تدریس:

سخنرانی، مشارکتی و عملی

 

وظایف دانشجو:

- مشورت با استاد در انتخاب موضوع کنفرانس

- ارائه شفاهی مقاله مرتبط با درس

- حضور منظم و فعالانه در کلاس

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

ارزیابی ارائه شفاهی و شرکت فعال دانشجو در بحث­های کلاسی در طول نیمسال و آزمون تشریحی در پایان نیمسال.

 

برخی منابع درس:

-یالوم، اروین و لشچ، مولین. (1390). روان درمانی گروهی. ترجمه مهشید یاسایی. تهران: نشر دانژه.

 - کوری، اشنایدر و کوری، جرالد. (   ). گروه درمانی. ترجمه سیف الله بهاری و بایرامعلی رنجگر. تهران: نشر روان.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفته یکم:

مقدمه، تعاریف و تاریخچه

هفته دوم:

شرایط تشکیل، انواع، زمان و مکان گروه و چگونگی انتخاب اعضا

از هفته سوم تا هفته شانزدهم:

هر جلسه توسط یک دانشجو مقاله و بحث مشارکتی توسط دانشجویان و بحث تکمیلی توسط استاد و تشکیل جلسات گروهی.