Faculty Members

Back

طرح درس روش تحقیق

مشخصات مدرس/مدرسین

مدرس اصلی:

نام: محمدحسن

نام خانوادگی: عظیمی

مرتبه علمی: استادیارد

ایمیل: azimih@scu.ac.ir

شماره اتاق: 121

ساعات مراجعه دانشجویان:

مدرس همکار(در صورت وجود)

نام:

نام خانوادگی:

مرتبه علمی:

ایمیل:

شماره اتاق

ساعات مراجعه دانشجویان

مشخصات اصلی درس

عنوان درس: روش تحقیق

مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد

تعداد واحد: 2 واحد

نوع درس:                                                   ☐ اختصاصی/اجباری             ☒ پایه/اجباری                  ☐اختیاری

پیشنیازهای درس: ندارد

آموزش عملی تکمیلی:

☐ آزمایشگاه

☐ کارگاه

☐ سمینار

☐ بازدید

 

زمان

سال تحصیلی:                                                                      1403

نیم سال تحصیلی:                                                                اول

روز کلاس:                                                                           دوشنبه

ساعت کلاس:                                                                       10-12

محل کلاس:                                                                         کلاس 209

 

شرح درس:

این درس یکی از دورس پایه برای مقطع کارشناسی ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی می باشد. از انجا که دانشجویان این مقطع و این رشته لازم است که با پژوهش علمی  آشنا شده و بتوانند فعالیتهای پژوهشی خود را هدفمند و اثربخش نمایند این درس می تواند کمک مفید باشد.

مواد و امکانات آموزشی مورد نیاز در این درس:‏

1- ویدئوپرژکتور یا صفحه نمایش با امکان نمایش اسلایتهای درسی

2-  وایت‌برد

 

سرفصل مصوب درس

  1. انگیزه های پژوهش و انتشار یافته های علمی
  2. مسئله یابی و چگونگی بیان مسئله و تحقیق
  3. طرح کلی تحقیق: نقش نظریه ها در طرح تحقیق و چارچوب نظری و اهمیت آن در انجام نظام مند تحقیق
  4. روش شناسی های اتجام پژوهشهای توصیفی(پیمایشی، موردی، کتابخانه ای، تاریخی ،تحلیل محتوا، تحلیل استنادی و...)و آزمایشی(تجربی، شبه تجربی و مانند آن)
  5. شناخت پژوهشای کمی، کیفی و ترکیبی و مقایسه نقطه ضعف و کاربرد روشهای کمی در مقایسه با روشهای کیفی
  6. شناخت و تحلیل جامعه پزوهش نمونه گیری و روشهای آن
  7. ابزار گردآوری داده ها و بررسی روایی و پایایی آنها
  8. روش تجزیه و تحلیل داده ها نظیر روش تطبیقی و آماری
  9. شیوه های تدوین  گزارش پژوهش و شیوه های نگارش علمی

 

اهداف درس

هدف کلی

ایجاد مهارت و تسلط در دانشجویان در زمینه روش های مختلف پژوهش علمی و تفاوتهای آنها با یک دیگر به منظور بکارگیری آن در پیشبر اهداف تحقیقاتی خود

اهداف آموزشی

1-  آشنایی با اصول و کلیات پژوهش

2- درک کامل فرآیند یک پژوهش علمی

3- درک روشن و دقیق از مسئله در پژوهش

4- درک روشن و دقیق از اهمیت و ضروت مسئله در پژوهش

5- آشنایی کامل با مراحل و گامهای عملی یک پژوهش

6- شناخت کافی از رویکردها و روشهای پژوهش

7- آشنایی کافی با روشها و ابزار گردآوری داده‌های پژوهش و جامعه پژوهش

8- شناخت کافی از فرایند طراحی یک پروپوزال تحقیق

اهداف رفتاری

1-  توانایی یافتن موضوع پژوهشی مناسب ‏

2- توانایی تبدیل موضوع به عنوان مناسب ‏

3- توانایی تدوین بیان مسئله و تنظیم اهداف ، سوالات، فرضیات

4- توانایی تدوین جدول متغیرها

5- آشنایی با انواع ابزارهای گردآوری داده ها  ‏

6- آشنایی با انواع روش های پژوهش ‏

7- توانایی استفاده از انواع روش های پژوهش

8- توان تدوین یک پروپوزال پژوهشی

9- انجام یک تحقیق علمی

رفتار ورودی دانشجویان: ‏

قبل از کلاس:‏

علاقمند به پژوهش، دارای برنامه منظم و هدفمند برای فعالیتهای کلاسی و آموزشی

حین کلاس:‏

 همگامی و همراهی با مطالب کلاسی و انجام کلیه فعالیتهای هر جلسه در طول دوره

بعد از کلاس:‏

توسعه  بینش، دانش و مهارت های عملی پژوهش و بکارگیری آموخته های علمی

روشهای ارزیابی و سنجش:

☒ ارزشیابی مستمر در طول ترم و جلسات:                  نمره:       3   از 20 

☐ آزمون میان ترم:                                           نمره:       0   از 20 

☒ آزمون پایانی کتبی:                                        نمره:       12 از 20

☐ آزمون پایانی عملی:                                       نمره:       0   از 20

☒ پروژه  تکالیف کلاسی:                                    نمره:       5   از 20

☐ پروژه پایانی:                                               نمره:       0   از 20

 

منابع درس

منابع اصلی

1- قاسمی، حمید؛ ادیب، فرشته و همکاران.(1400). مرجع پژوهش. تهران: اندیشه‌آرا.

2-  دلاور،علی. (1402)روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی (ویراست پنجم).تهران:ویرایش.

3-  

4-  

منابع کمکی

1- عظیمی, م. (1402, مهر 10‏). یادداشتهای کلاسی. اهواز, خوزستان, ایران.

2-  

 

 

مبحث درسی

هفته

مبحث اصلی

مباحث فرعی

شیوه ارائه مطالب

هفته اول

تحقیق و پژوهش چیستی و چرایی

1-  

2-  

3-  

4-  

ارائه توسط استاد

هفته دوم

انواع تحقیق و پژوهش

1-  

2-  

3-  

4-  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته سوم

اجزا و عناصر یک تحقیق و پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته چهارم

بیان مسئله: اطلاعات بیشتر

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته پنجم

سوالات و فرضیه های پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته ششم

بررسی و تدوین کتابشناسی تحقیق و رویکردهای پژوهشی

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته هفتم

تعاریف، متغیرهای پژوهش و ابزار اندازه ‌گیری در تحقیق ‏

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته هشتم

جامعه  و نمونه در تحقیق و اعتبار درونی و اعتبار بیرونی ‏

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته نهم

جامعه  و نمونه در تحقیق و اعتبار درونی و اعتبار بیرونی ج2‏

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته دهم

تجزیه و تحلیل داده ها

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته یازدهم

آزمونها و روشهای آماری مورد استفاده در پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته دوازدهم

روشهای ارائه نتایج پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته سیزدهم

روش تدوین مقاله و ارائه سخنرانی و استنادهای درون متنی و برون متنی

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته چهاردهم

استناد و استناد نویسی در پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو

هفته پانزدهم

فیش برداری در پژوهش

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  

پرسش و پاسخ

ارائه توسط استاد

ارائه/انجام کار عملی دانشجو