Faculty Members

Back

تعلیم و تربیت اسلامی

درس تعلیم و تربیت اسلامی به منظورآشنایی و فهم تربیت اسلامی است. در طی این دوره دانشجویان با مفهوم انسان در قران، مفهوم تربیت در اسلام، اهداف، مبانی، اصول، روشها و مراحل تربیت در اسلام آشنا می شوند. این درس برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیش بینی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

آدرس ایمیل: safaei_m@scu.ac.ir

مرتبة علمی: استاد

نام و نام خانوادگی استاد: مسعود صفایی مقدم

نیمسال تحصیلی:

98-99

گروه: علوم تربیتی

دانشکده: علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد:2

نام درس: تعلیم و تربیت اسلامی

 دورة تحصیلی: ارشد

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:

درس تعلیم و تربیت اسلامی به منظورآشنایی و فهم تربیت اسلامی است. در طی این دوره دانشجویان با مفهوم انسان در قران، مفهوم تربیت در اسلام، اهداف، مبانی، اصول، روش­ها و مراحل تربیت در اسلام آشنا می­شوند. این درس برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیش بینی شده است.  

 

هدف کلی: آشنایی دانشجویان با

 

  • آشنایی با  مفهوم انسان در قران، آشنایی با مفهوم تربیت در اسلام،  اشنایی با مفهوم تربیت، اهداف، مبانی، اصول، روش­ها و مراحل تربیت در اسلام.
  • توانایی درک و فهم  مفهوم انسان، مفهوم تربیت، اهداف، مبانی، اصول، روش­ها و مراحل تربیت.
  • توانایی تجزیه و تحلیل مفاهیمی همچون انسان، تربیت و غیره
  • توانایی نقد و بررسی اصطلاحات مهم و کلیدی فصول کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف یادگیری:

 

  • آشنایی با  مفهوم انسان در قران، آشنایی با مفهوم تربیت در اسلام،  اشنایی با مفهوم تربیت، اهداف، مبانی، اصول، روش­ها و مراحل تربیت در اسلام.
  • توانایی درک و فهم  مفهوم انسان، مفهوم تربیت، اهداف، مبانی، اصول، روش­ها و مراحل تربیت.
  • توانایی تجزیه و تحلیل مفاهیمی همچون انسان، تربیت و غیره
  • توانایی نقد و بررسی اصطلاحات مهم و کلیدی فصول کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتار ورودی: گذراندن درس تعلیم و تربیت اسلامی

 

مواد و امکانات آموزشی:

 

وایت برد.

 

 

 

 

 

روش تدریس:

روش تدریس به صورت گفت و گو و بحث و مباحثه دو طرفه بین استاد و دانشجویان است..

همچنین از دانشجویان خواسته می شود تا در ارتباط با فصول درس هریک  فصلی را انتخاب و کنفرانس دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

وظایف دانشجو:

حضور فعال و به موقع در کلاس درس

انجام تکالیف مربوط به درس

شرکت فعال در مباحث کلاسی

ارائه کنفرانس کلاسی

 

 

 

 

 

 

 

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

فعالیت های کلاسی

کیفیت ارائه کنفرانس

تکالیف کلاسی در طول ترم

آزمون پایان ترم

 

 

 

منابع درس:

نگاهی دوباره به تربیت اسلامی(جلد اول)،(1385). دکتر خسرو باقری، انتشارات مدرسه  

 

منابع فرعی:

مبانی تربیت از نگاه امام سجاد(ع)، (1386). دکتر مسعود صفایی مقدم، نشر رسش.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

 

 

آشنایی با دانشجویان و بیان اهداف و کلیات درس و بررسی رفتار ورودی دانشجویان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

 

 

فصل اول: توصیف انسان در قران (نگاهی تحلیلی و نگاهی ترکیبی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

 

 

ادامه فصل اول: توصیف انسان در قران (نگاهی تحلیلی و نگاهی ترکیبی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

 

 

 

فصل دوم: مفهوم شناسی درباب تربیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

 

 

 

ادامه  فصل دوم مفهوم شناسی درباب تربیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

 

 

فصل سوم: اهداف تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

 

 

 

 

فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

 

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

 

 

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

 

 

 

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

 

 

 

 

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

 

 

 

 

 

ادامه فصل چهارم مبانی، اصول و روش های تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة چهاردهم

(23/9/98 تا 29/9/98)

 

فصل پنجم: مراحل تربیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة پانزدهم

(30/9/98 تا 6/10/98)

 

 

ادامه فصل پنجم: مراحل تربیت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)

 

 

 

ادامه فصل پنجم: مراحل تربیت