اعضای هیات علمی

بازگشت

کاربرد نظریه های تحولی

طرح درس مربوط به کاربرد نظریه های تحولی

آدرس ایمیل:

مرتبة علمی: دانشیار

نام و نام خانوادگی استاد: غلامحسین مکتبی

نیمسال تحصیلی: اول

گروه: روان شناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

تعداد واحد: 2

نام درس: کاربرد نظریه های تحولی

دورة تحصیلی: کارشناسی ارشد

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: اجباری/ پایه

هدف کلی:

- تسلط بر مفاهیم و نظریه های روانشناسی تحولی

- شناخت نظریه های تحولی و نقد آن ها

- توانایی کاربرد روانشناسی تحولی در بافت آموزشی

اهداف یادگیری:

در پایان درس با توجه به مطالب ارائه شده از دانشجو انتظار می رود:

- تحول شناختی را بر اساس نظریات مطرح در روانشناسی تبیین نماید.

- تحول اجتماعی را بر اساس نظریات عمده در روانشناسی تبیین نماید.

- تحول عاطفی را بر اساس نظریات مهم در روانشناسی تبیین نماید.

- با دیدگاه های جدید تحولی نگر در روانشناسی آشنا شود.

رفتار ورودی:

مفاهیم و آموزهای عمده مطرح شده در نظریه های تحولی در سطح کارشناسی را توضیح دهید.

مواد و امکانات آموزشی:

کامپیوتر- ویدیو پروژکتور و وایت برد

روش تدریس:

سخرانی، پرسش و پاسخ و بحث گروهی

وظایف دانشجو:

- حضور به موقع در کلاس

- مشارکت در مباحث کلاس

- ترجمه یک مقاله جدید در مورد تکلیف مورد نظر که در کلاس مشخص می شود.

- ارائه کنفرانس با توجه به مطلب مورد نظر که در کلاس مشخص می شود.

شیوه آزمون و ارزیابی:

بحث گروهی و مشارکت         8 نمره

حضور منظم در کلاس          2 نمره

امتحان پایان ترم               10 نمره

منابع درس:

ا

 

 

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

شرح مختصری از درس شامل موضوع یا موضوعات اساسی- اهمیت درس- چگونگی چارچوب مباحث به منظور آماده سازی دانشجویان برای ورود به مباحث جدید و اساسی در روانشناسی تحولی

تعریف و گستره موضوعی تحول انواع تحول (شناختی- اجتماعی- عاطفی و هیجانی)

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

نظریه های کردار شناسان

نظریه تکامل و ارزشیابی این نظریه

نظریه بالبی و اینزورث درباره دلبستگی و پرورش کودک

نظریه دلبستگی و مراحل دلبستگی

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

نظریه ویگوتسکی در زمینه ابزارهای روانشناختی

نظر ویگوتسکی در مورد گفتار خود محورانه- گفتار درونی

مطالعات مربوط به اختلاف نظر ویگوتسکی با پیاژه

آموزش مدرسه ای- مفاهیم علمی- حوزه تقریبی رشد

کاربردهای عملی نظریه ویگوتسکی در زمینه آموزش و پرورش کاربردهای بالینی

ارزشیابی نظریه ویگوتسکی

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

تحول شناختی بر اساس نظریه ارگانیسمی و تطبیقی ورنر

دیدگاه ورنر درباره تحول

افتراق خود از شی بر اساس نظریه ورنر

آشنایی با مفهوم برگشت به سطوح اولیه، جهت گیری و توجیه ارگانیسمی و رویکرد تطبیقی

چگونگی تشکیل نماد بر اساس دیدگاه ارگانیسمی

آشنایی با موضوعات نظری مانند: طبیعت چند خطی رشد، موضوع عدم تداوم و پدیدار شناسی

کاربردهای عملی نظریه ارگانیسمی و ارزیابی این نظریه

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

دیدگاه شناختی پیاژه

آشنایی با رشد فعالیت نمادین- استدلال علمی- تفکر اجتماعی

آشنایی با مراحل هوش از دیدگاه پیاژه

آشنایی با مفهوم مرحله، حرکت از مرحله دیگر

کاربردهای صنعتی نظریه پیاژه در آموزش و پرورش

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

شکل گیری تحول اخلاقی در کودکان

- مراحل داوری اخلاقی در پیاژه

- نظریه کلبرگ: سطوح 3 گانه شامل اخلاق پیش عرفی- عرفی و فرا عرفی

- تفکر اخلاقی در مقابل رفتار اخلاقی

- دیدگاه رشد اخلاقی از نظر گلیگان

- کاربردهای صنعتی در آموزش و پرورش

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

- تحول شناختی (مطالعه موردی- بتلهایم)

- نشانگان در خود ماندگی

- آشنایی با مفاهیم عشق و پرستاری، خود مختاری، نگرش نسبت به نشانه ها و پدیدارشناسی

- ارزشیابی نظریه بتلهایم

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

- نظریه نفرد/ جدایی ماهلر

- مروری بر مفاهیم و روش ارایه شده توسط ماهلر

- بررسی مراحل رشد بهنجار از نظر ماهلر

کاربردهای عملی تفرد/ جدایی ماهلر

ارزشیابی نظریه ماهلر

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

نظریه رشد زبان چامسکی

- آشنایی با مفاهیم اساسی شامل اهمیت قواعد- فرضیه درون نزاد بودن- محدودیت های درون زاد

- ساختارهای سطحی و ژرف و دریافت قابل توجه قواعد به وسیله کودکان

- پیشرفت دستور زبان از نظر چامسکی

- مقایسه دیدگاه چامسکی و پیاژه

- کاربردهای ضمنی نظریه چامسکی در آموزش و پرورش

- ارزشیابی نظریه چامسکی

 

 

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

- تحول شناختی در بزرگسالی

- بررسی حافظه در بزرگسالی حافظه عمدی در برابر خودکار

- حافظه دور در مقابل حافظه آینده

- پردازش زبان در بزرگسالی

- بررسی عوامل مربوط به تغییر شناختی

- مداخله های شناختی

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

- نظریه دلبستگی

- مراحل دلبستگی

- الگوهای دلبستگی

- دلبستگی ایمن

- دلبستگی نا ایمن- اجتنابی

- نا ایمن- دوسوگرا

- عوامل مؤثر بر دلبستگی

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

- نظریه سیستم های بوم شناختی

- تعریف نظریه سیستم های بوم شناختی

- ساختارهای و لایه های مهم در این نظریه

- زیر سیستم- میان سیستم- برون سیستم- کلان سیستم

- ویژگی های لایه های مهم در این نظریه

- ارزیابی نظریه بوم شناختی

- کاربردهای این نظریه در آموزش و پرورش

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

- تعریف رویکرد پردازش اطلاعات

- مدل های پردازش اطلاعات

- انسان از دیدگاه رویکرد پردازش اطلاعات

- مفروضات بنیادی و اصول پردازش اطلاعات

- نقاط قوت و ضعف پردازش اطلاعات