اعضای هیات علمی

بازگشت

فلسفه کودکی

درس فلسفه کودکی به منظور درک و تحلیل و تبیین مفهوم کودکی و بررسی نظریه ها و مدل¬های مطرح در این زمینه در فلسفه و روانشناسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد تدوین شده است.

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

آدرس ایمیل: safaei_m@scu.ac.ir

مرتبة علمی: استاد

نام و نام خانوادگی استاد: مسعود صفایی مقدم

نیمسال تحصیلی:

98-99

گروه: علوم تربیتی

دانشکده: علوم تربیتی و روانشناسی

تعداد واحد:2

نام درس: فلسفه کودکی

 دورة تحصیلی:  کارشناسی ارشد

 

جایگاه درس در برنامة درسی دوره:

درس فلسفه کودکی به منظور درک و تحلیل و تبیین مفهوم کودکی و بررسی نظریه ها و مدل­های مطرح در این زمینه در فلسفه و روانشناسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد  تدوین شده است. این درس برای دانشجویان مقطع ارشد رشته فلسفه برای کودکان پیش بینی شده است. 

 

هدف کلی: آشنایی دانشجویان با  آشنایی با فلسفه کودکی و  نظریات و مدل­هایی که پیرامون کودک و دوران کودکی وجود دارد،

 توانایی تجزیه و تحلیل دیدگاه ها موجود پیرامون کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف یادگیری:

آشنایی با مفهوم کودکی و نظریه ها و مدل های مطرح در این زمینه در فلسفه، روانشناسی و جامعه شناسی.

توانایی تجزیه وتحلیل دیدگاه های مختلف پیرامون کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتار ورودی: گذراندن درس  فلسفه کودکی  در مقطع  کارشناسی ارشد

 

مواد و امکانات آموزشی:

 

وایت برد. ، لپ تاپ و دیتا پروژکتور  برای نمایش اسلاید.

 

 

 

 

 

روش تدریس:

کنفرانس، بحث گروهی

 

 

 

 

 

 

 

 

وظایف دانشجو:

حضور فعال و به موقع در کلاس درس

انجام تکالیف مربوط به درس

شرکت فعال در مباحث کلاسی

ارائه کنفرانس کلاسی

 

 

 

 

 

 

 

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

فعالیت های کلاسی

کیفیت ارائه کنفرانس

تکالیف کلاسی در طول ترم

آزمون پایان ترم

 

 

 

منابع درس:

 

  • کیلی، مری جین (1396). درآمدی بر مطالعات کودکی، ترجمه: علیرضا کرمانی، تهران: نشر ثالث.
  • منابع فرعی
  • استیرنس، پیتر (1388). دوران کودکی در جهان، ترجمه: سارا ایمانیان، تهران: نشر اختران.
  • متیوس، گرت (1391). فلسفه دوران کودکی، ترجمه: داود قرجالو، مجله کتاب ماه فلسفه، شماره 63.
  • جیمز، آلیوس؛ جنکس، کریس؛ پروت، آلن (1393). جامعه­شناسی دوران کودکی، نظریه پردازی درباره دوران کودکی، ترجمه: علیرضا کرمانی، تهران: ثالث.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یکم

(25/6/98 تا 1/7/98)

 

 

 

آشنایی با دانشجویان و بیان اهداف و کلیات درس و بررسی رفتار ورودی دانشجویان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دوم

(1/7/98 تا 8/7/98)

 

 

اهمیت و نقش مفهوم کودکی در برنامه فلسفه برای کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة سوم

(8/7/98 تا 15/7/98)

 

 

معنا و تعاریف کودکی نزد فیلسوفان و جامعه شناسان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة چهارم

(15/7/98 تا 22/7/98)

 

 

 

ادامه معنا و تعاریف کودکی نزد فیلسوفان و جامعه شناسان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة پنجم

(22/7/98 تا 29/7/98)

 

 

بررسی دیدگاه اسلام درباره کودک و کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة ششم

(29/7/98 تا 6/8/98)

 

 

ادامه بررسی دیدگاه اسلام درباره کودک و کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة هفتم

(6/8/98 تا 13/8/98)

 

 

 

 

نظریه ها و مدل های کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة هشتم

(13/8/98 تا 19/8/98)

 

 

 

ادامه نظریه ها و مدل های کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة نهم

(20/8/98 تا 26/8/98)

 

 

 

 

ادامه نظریه ها و مدل های کودکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دهم

(26/8/98 تا 3/9/98)

 

 

 

کودک و اخلاق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یازدهم

(3/9/98 تا 10/9/98)

 

 

ادامه کودک و اخلاق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة دوازدهم

(10/9/98 تا 17/9/98)

 

حقوق کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة سیزدهم

(18/9/98 تا 24/9/98)

 

 

 

ادامه حقوق کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة چهاردهم

(24/9/98 تا 1/10/98)

 

 

 

هنر و ادبیات کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة پانزدهم

(1/10/98 تا 8/10/98)

 

 

کودک در مقام فیلسوف

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة شانزدهم

(8/10/98 تا 15/10/98)

 

 

 

ادامه کودک در مقام فیلسوف